Dylematy mamy – czy warto pracować w Niemczech?
Od lat zachodni sąsiedzi Polski byli kuszącą perspektywą tymczasowej czy stałej emigracji zarobkowej. Kierunek ten stał się jeszcze bardziej kuszący, gdy od 1 stycznia 2015 r. ustawowo płaca minimalna w tym kraju została ustalona na poziomie 8,5 euro za godzinę. Minimalne wynagrodzenie obowiązuje zarówno niemieckich, jak i zagranicznych pracodawców zatrudniających pracowników na terenie Niemiec. Oznacza to w zasadzie, że nie ważne jaką pracę wykonujemy i dla kogo, nasze pensja za godzinę pracy wynosi 8,5 euro czyli ok. 36 pln. Kuszące.
Praca w Niemczech czeka przede wszystkim mogą liczyć specjaliści różnych branży. Od lat Niemcy chętnie przyjmują dobrze wykwalifikowaną kadrę – wykształconych absolwentów studiów inżynierskich, specjalistów branży internetowej, kadrę medyczną: pielęgniarki, lekarzy, fizjoterapeutów, ratowników medycznych czy opiekunów osób starszych. Już do 2010 r., jeszcze przed otwarciem niemieckiego rynku pracy dla polskich obywateli w maju 2011 r., ilość polskich obywateli tymczasowo przebywających i pracujących w Niemczech wynosiła 440 tyś. Według Niemieckiego Centrum Rejestracji Cudzoziemców w latach 2014 – 2015 r. liczba ta uległa powiększeniu do 672 tyś. Polaków.
Polacy są cenionymi pracownikami za zachodnią granicą. Ciągły rozwój gospodarki Niemiec oraz problemy demograficzne tego kraju sprawiają, że zapotrzebowanie na zagranicznych pracowników stale rośnie. Praca w Niemczech czeka – warto rozważyć ten kierunek emigracji zarobkowej.
2 thoughts on “Dylematy mamy – czy warto pracować w Niemczech?”
Warto wyjechać 🙂 Ja byłam już parę razy pracować w ogrodnictwie i muszę powiedzieć, że bardzo się opłaca. Wyjechałam dzięki TML professional, którzy wszystko sprawnie zorganizowali 🙂
Wyjazdy do pracy zagranicę to bardzo ciekawa opcja. Zwłaszcza gdy chcemy doraźnie zasilić nasz domowy budżet. Ja ciągle nie mogę się na to zebrać. Może jak dzieciaczki podrosną. 🙂